Żłobek Anglojęzyczny

BASIC STEPS

Nasza placówka od października 2015 może sie poszczycić  Certyfikatem
Śląskiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promującego Zdrowie
. W szczególny sposób propagujemy zdrowy styl życia wśród dzieci, wyposażamy naszych wychowanków w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia, kształtujemy w dzieciach poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, prowadzimy wszechstronną edukacje propagującą zdrowie, włączamy do działań prozdrowotnych zarówno dzieci, jak również rodziców i społeczność lokalną.

Starania o uzyskanie certyfikatu rozpoczęte zostały w roku 2013. Placówkę, która stara się o przyjęcie do Sieci Szkół Promujących Zdrowie, powinna cechować:

  • aktywność na rzecz promocji zdrowia w placówce i środowisku lokalnym – działania te zapisane są w misji i wizji placówki oraz zawarte w jej dokumentacji,
  • otwartość na zmiany,
  • przekonanie dyrektora placówki, większości członków rady pedagogicznej oraz rady rodziców o słuszności idei szkoły promującej zdrowie,
  • aktywne i twórcze zaangażowanie w edukację prozdrowotną i promocję zdrowia.

Po spełnieniu powyższych warunków przeszliśmy do kolejnego etapu - okresu kandydackiego, który trwał 2 semestry. W tym czasie

  • Przedłożyliśmy koordynatorowi wojewódzkiemu szkolny program promocji zdrowia oraz szczegółowy plan pracy.
  • Realizowaliśmy zatwierdzony szkolny program promocji zdrowia przez dwa kolejne semestry.
  • Monitorowaliśmy samopoczucie przedstawicieli różnych grup społeczności szkolnej poprzez badanie stopnia ich zadowolenia ze szkoły/placówki.
  • Szkolny koordynator wraz ze szkolnym zespołem uczestniczył w szkoleniach dla koordynatorów organizowanych przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.

 Po roku zostaliśmy przyjęci do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie otrzymując certyfikat.

Naszym kolejnym wyzwaniem jest ubieganie się o Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i naszym podopiecznym  za ogromne zaangażowanie w realizację programu. Jesteśmy przekonani , że pro-zdrowotna edukacja, rozpoczęta już od najmłodszych lat, przyczyni się do ukształtowania zdrowego stylu życia naszych wychowanków. 

 

Przedszkole Promujące Zdrowie – wręczenie Certyfikatu

 

28 października 2015 r. w Przedszkolu Anglojęzycznym „First Steps” przy ul. Bronisława Czecha 5 w Bielsku – Białej prowadzonym od 13 lat przez International House odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie. Anglojęzyczne Przedszkole „First Steps” jest jedynym wśród bielskich przedszkoli niepublicznych i drugim wśród przedszkoli publicznych (na 64 przedszkola w Bielsku-Białej) posiadającym CERTYFIKAT PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE .

Certyfikat jest uwieńczeniem 2 letniego okresu realizacji przez „First Steps” programu obejmującego m.in. wykłady dla rodziców, „kolorowe wtorki” , akcję „Akademia Aquafresh”, program ”Kubusiowi przyjaciele natury”, propagowanie aktywności fizycznej poprzez codzienne zajęcia z aerobiku prowadzone w języku angielskim, comiesięczne wyjazdy wychowanków przedszkola na łono natury (również w całości po angielsku) pod okiem wykwalifikowanego instruktora – Pani Christine Coburn – native speakera, w myśl zasady ‘las jest jednym wielkim placem zabaw, a przyroda jest mądrą nauczycielką – cierpliwą, życzliwą, ale też nieubłaganą’.

Wyróżnienie zostało nadane przez koordynatora projektu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Panią Barbarę Dobias – Mola w porozumieniu ze Śląskim Kuratorem Oświaty oraz Urzędem Marszałkowskim.

W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel Śląskiego Kuratorium,   dyrektorzy bielskich przedszkoli, przyjaciele przedszkola, rada rodziców, rodzice, a także społeczność przedszkola. Otrzymanie certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie jest wyrazem dużego zaangażowania społeczności przedszkolnej w działania prozdrowotne i uznaniem dla systematycznej pracy w zakresie promocji zdrowia i propagowania zdrowego stylu życia.

Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez wychowanków „First Steps” : „Witaminki dla Księżniczki Marcelinki” (grupa 5 – 6 latków) „Owocowy taniec” (grupa 4 latków). Na koniec dzieci podzieliły się swoimi wrażeniami z ostatniej edukacyjnej wycieczki do lasu w ramach projektu „Forest Adventure”. Całość odbyła się po angielsku. Następnie Pani Dyrektor wspólnie z dziećmi zaprosiła gości do degustacji dań i deserów przygotowanych w oparciu o zdrowe produkty przez firmę cateringową „Smaki natury”, serwującej posiłki w naszym przedszkolu.